Notice: Undefined index: HTTP_REFERER in /home/ordubric/public_html/app/view/tema/tek_makale.php on line 2
Kulüp Aylık MP Sıralaması
Sıra MP No İsim MP-Toplam
1 520029 ERDAL PAÇAL 0.40
2 520059 AHMET SELİM ÖZTÜRK 0.40
3 344646 SALİM ÖZ AYSU 0.30
4 780029 SUAT TÜLEK 0.30
5 520064 KEMAL ÇABAN 0.29
6 520068 MUSTAFA KAYMAK 0.26
7 520070 SÜLEYMAN ÖZEL 0.26
8 520038 MUSTAFA ERGÜN GÜMÜŞ 0.26
9 520073 BARIŞ SAĞRA 0.26
10 520060 ERDAL OKUTAN 0.24
    
AYIN BRİÇ OYUNCUSU
Atila ACAR
Lisans No : 520007
2020 - ŞUBAT Ayı İçerisinde Yapılan Çeşitli Turnuvalarda Topladığı
7.77 Puan İle
Ordu Briç Spor Kulübü
Ayın Başarılı Briç Oyuncusu Seçilmiştir.
Başarılarının Devamını Dileriz..

Güncel Turnuva Sonuçları
Sıra Çift Puan
   
Makale Adı : Briç Sporunu Etkileyen Faktörler
Briç Sporunu Etkileyen Faktörler

İyi bir tedavi doğru teşhisle başlar. Öncelikle Briç sporunu yapmayı etkileyen parametreleri gözden geçirelim. Çok fazla olan bu faktörlerin bizce en önemlilerini incelemeye çalışacağım.

MANTIK

Mantık deyince hemen aklıma “Gerçekler acıdır, biber de acıdır o zaman biber gerçektir” geyiği gelir.

Mantık en basit anlamda doğruyla yanlışı ayırmamıza yarayan düşünme biçimidir. Öğrenilebilen ve geliştirilebilen bir yetidir. Hayatın her alanında gereklidir. Mantıklı insanlar çok daha başarılıdırlar. Mantığımızı doğduğumuzdan itibaren tüm yaşadıklarımız ve öğrendiklerimiz etkiler. Mantığın en temel yakıtı matematiktir. Duygularla yan yana olmaları tehlikelidir.

Yani sadece briç için değil, başarılı bir toplum için eldeki bilgiler ışığında en doğru sonuçlara ulaşabilen, yani Analitik düşünebilen nesillere ihtiyacımız var.

Bunu briç sporunda nasıl sağlayabiliriz? Öncelikle evrensel briç doğrularını yeni başlayanlara, özellikle gençlere planlı bir biçimde aktarmak ve askeri bir disiplin içinde bunları uygulamalarını sağlamaktan geçer. Elbette bol bol ve doğru bir metotta pratik çok önemlidir. Briçte en çok tümden gelim metodunu kullanırız yani rakipte şu el olsa, şöyle konuşurdu veya böyle oynardı gibi.

Örneklemek gerekirse çift taraflı bir dam empasını bir tarafa atarken, kişisel duygulardan ziyade istatistik ve matematik ögelere başvurulmalı ve tabii ki bunlar bilinmelidir. Rakip oyun açtı veya araya girdi demek ki ondadır. Ya da o renk kısaydı demek ki uzun olan taraftadır dam vbg. Rakipler hiçbir şey yapmamışlarsa, yani hep pass demiş olsalar bile ortalıkta dolanan saklı birçok bilgi olabilir.

DİSİPLİN

Bu kavramın hep çatık kaşlı sürekli bağırıp çağıran, dediği yapılmayınca cezalar yağdıran bir algısı vardır. Halbuki benim anlatmak istediğim şudur. Doğru bildiği şeyleri her koşulda yapabilme isteği ve yetisidir. Bu konudaki en kurumsal kurum olan askeriyeden bir örnek veriyorum. Bir komutan askerlerine “ Arkadaşlar, yarın savaşımız var gidin kafanıza göre takılın”. der mi? Bir asker “Bugün hava yağmurlu, ben dinince savaşırım” tavrında olabilir mi? Elbette hayır! .. Bir asker her koşulda savaşmaya hazır olmalı ve kötü de olsa en az bir planı olmalıdır.

Biz de briçte disiplinli bir biçimde oynayıp bunu yaparken de tebessüm edilebileceğini ve zevk alıp eğlenilebileceğini gösterebiliriz.

SPORCU KÜLTÜRÜ

Alman Düşünür Carl Diem Sporu, “değeri olan ciddiye alınan, gayret ve sebatla yapılan, tam kurallı, standartlaşıp, düzeltilmiş, yüksek performans çabasında olan bir oyundur” şeklinde tanımlamıştır. Bununla birlikte sporcu bilgili, zinde, dürüst, çalışkan, Dünyayı takip eden bunları yaparken eğlenebilen bir insan olmalıdır. Bunların yanı sıra  zeka, yetenek vbg. faktörler ikincil faktörler sınıfındadır bana göre. Aslında tüm bunlar mutlu bir yaşamın sırları da olabilir. Briç hayatın küçültülmüş bir minyatürü gibidir. Hayatta ne varsa Briçte de o vardır diyebiliriz. Negatif yöndeki toplum algısını da değiştirebilmemiz gerekir. Bir an önce camiada bu konularla ilgili kişi veya kurumların bir araya gelerek ortaklaşa olarak ülkemize ve insanımıza uygun ciddi projeler üreterek yürürlüğe koymaları gerekir. Her ne kadar briç camiasında gençlere bir ilgiden bahsedebilsek de bu konunun daha kapsamlı ve planlı bir yaklaşıma ihtiyacı vardır.

Bunlar uzun soluklu bir iş olabilir; ancak bir yerden başlamamız gerekir.

← Geri Dön


Son Makale
Ödüllü Seçilmiş Briç Yazıları-1

1974- 1976 ve 1987-1994 yılları arasında, “Bols The Dutch Distillers” ve “IBPA- International Bridge Press Association” nın birlikte organize ettiği, yıllın yayınlanmış en iyi briç tavsiyeleri ödülleri verilmişti. Bu ödülleri kazanan tavsiyeleri bu yazı dizisinde bulacaksınız.

Jose Le Dentu (? – 1996) Fransa.   . . .

Devamı  →
SON TURNUVA
...

2020 Yeni Yıl Turnuvası

1- E.Vural DEMİR - Mehmet SAGRA
2- Hasan NAZAROĞLU - Ayşen NAZAROĞLU
3- M.Ergün GÜMÜŞ - Barış SAGRA

Üye Sohbet
ERDEM VURAL DEM?R →   Genel
Turnuvanın saglıklı bir düzen içerisinde geçmesini saglayan td erdal,cizelgeler için ugraş veren oktay ve tbf ileşimini sağlayan çagdaş hocalaraımada teşekkürler.
17.05.2020 Tarihinde Yazıldı...

ERDEM VURAL DEM?R →   Genel
takım oyuncularına teşekkür eder mutlu ve saglıklı günlerde görüşmek üzere saygılar ve selamlar.
17.05.2020 Tarihinde Yazıldı...

ERDEM VURAL DEM?R →   Genel
T.B.Federasyonunun başlatmış oldugu online takımlar eleme müsabakalarına Ordu Briç Spor kulubünden katılarak kulubümüze maddi ve mağnevi destek saglayan tüm kulub üyesi ve dostlarımıza. özelliklede elemelere kulubüzden katılan TAMSEV ta
17.05.2020 Tarihinde Yazıldı...