Şu ana kadar yayınlanan testlerin çoğunluğu Briçte Defans oyunu üzerine idi. Bu yazının sonundaki testte yine Defans oyunu hakkında. Benim fikrim, Briçin tüm alanlarında uzmanlaşmanın çok önemli olduğu şeklindedir. Ancak en fazla ve en hızlı kazanç nereden elde edilir diye soruyorsanız, bu sorunun cevabı defanstandır.

Neden böyle düşündüğümü şu örnek ile açıklamak istiyorum; Diyelim bir Briç turnuvasına katılıyorsunuz ve katılanların çoğunluğu sizden çok daha tecrübeli. Bu rakiplerin arasından nasıl sıyrılıp da derece yapabilirsiniz? Bunu gerçekleştirebilmek için en azından üç beş boarddan yüksek skor elde etmelisiniz. Bu nasıl olabilir? Seçeneklere birlikte bakalım;

  • Siz kontrata oynarken, rakipleriniz defans hataları yapacak. (zor!)
  • Kimsenin cesaret edemediği bir kontratı deklare edip başaracaksınız. (oldukça zor!)
  • Kompetisyona girip, kontratı çalacaksınız. Yani az bir puan kaybına karşılık onlara yüksek puan vermeyeceksiniz. (seçenekler arasında gerçekleşmesi en zor olanı!)
  • Rakipleriniz sizin daha az tecrübeli olduğunuzu düşünerek çılgın bir kontrat peşinde koşacak ve sizin iyi defansınız karşısında ciddi bir ceza puanı ile karşılaşacak. (seçenekler arasında gerçekleşmesi en mümkün olanı!)

Başlarda çok sık karşılaştığım bu durumu bir mizansen ile açıklamak isterim. Turnuvanın ortalarına gelinmiştir ve masanıza genellik üst sıralarda olmaya alışmış usta bir çift gelir. Yüzlerinden düşen bin parçadır ve gözleri sıralama ekranındadır. Siz de ekrana bakarsınız, usta çiftinizi oldukça aşağı sıralarda görürsünüz. Hallerinden bir an önce yüksek skor alıp yukarılara tırmanma arzusunda oldukları bellidir. Çılgın bir cesaret ile, 3 sanzatunun bile çıkması şüpheli bir el ile 6 sanzatu deklare ederler. Herhalde kafalarından şöyle bir hesap geçiyordur; Rakip yanlış kartı atak eder, oradan bir el alırım, oyun sonunda ya squeeze yaparım ya da yatırırım bir elde oradan gelir, benim usta oyunculuğuma da bir el koyarsak tüm eksikler tamamlanır:)

Bu tarz rakipler geldiğinde aklımdan, “Masamıza hoş geldiniz ava giden avcılar!” demek geçer, ama biddingboxdan kırmızı kartı koymak ile yetinirim.

Bu seferki testimiz “İkinci Elin Oyunu” üzerine. Testi çok daha hızlı yapabileceğinizi düşünüyorum. Çünkü sorular tek renk oyunu üzerine ve cevap seçenekleri ikili. Toplam 20 soru var.