Pietro Forquet – Rakibin Ellerini Sayın
Forquet, genel İtalyan karakteristiğine aykırı olarak briç masasında sakinliği ile bilinen bir usta idi. Hata yaptığı çok nadir idi. 1956 Stockholm turnuvasında ortağı Siniscalco ile yanlış anlaşma sonucu konturlu 7NT oynamak zorunda kalmış ve çok ciddi puan kaybına rağmen, hiç bir şey olmamış gibi turnuvaya devam edebilmiştir.
Kaç kez “Ortak kusura bakma, elleri doğru tahmin etseydim kontratı yapardım!” ya da “Şansız bir tahminde bulundum!” sözünü duymuşunuzdur. Örnek olarak, Forquet bir ikili turnuvada oynadığı aşağıdaki eli anlatıyor;

 

 

____________Kuzey: (Forquet)
____________♠ V98
____________♥ R975
____________♦ A43
____________♣ 876

Batı:                                            Doğu:
♠ T3                                            ♠ 765
♥ T832                                        ♥ D4
♦ DVT986                                   ♦ 73
♣ 4                                              ♣ DVT953

____________Güney:
____________♠ ARD42
____________♥ AV6
____________♦ R2
____________♣ AR2

Ortağım Güneyin oynayacağı 6 Pik kontratına ulaştık. Batı tek Treflisini açıldı. Doğu 9 koydu. Elden As ile alan ortağım. Üç tur koz toplayıp dışarıdaki kozları bitirdi. Son löveyi elde bitirdi (!). Karo Ası ile yere geçti. Yerden küçük Kör oynayıp elden Vale ile empas denedi ve eli aldı. Kör Asını çektiğinde Doğu Damı verdi. Ortağım karar vermek için bir yol ayırımına gelmişti. 5 Pik, 3 Kör, 2 Karo ve 2 Trefl ile 12 el garanti idi. Ancak ekstra yapılacak bir elin ikili turnuvada yüksek getirisi olacaktı. Doğudan Kör Dam düşmüştü ama Onlu da onda olabilirdi. Yani Körlerin ya 3-3 dağılımına ya da 4-2 dağılımına oynayacaktı. 3-3 dağılıma oynayınca ek eli alamadı.
“Özür ortak. Kör empasına çekindim.” dediğinde ona doğru oyunun şöyle olması gerektiğini gösterdim;
Kozları toplarken üçüncü eli yerin Valesi ile almalı idi! Yine Kör Vale ile empası yapacaktı. Bu noktada yine 12 el cepte idi. Şimdi yapması gereken, Köre karar vermeden alıcı onörlerini çekip rakiplerin ellerini sayması idi. 3 Tur Karo, sonuncuya elden çakılır. Doğu üçüncü tura uymaz. (Batıda 6 Karo ve 2 Pik var) Trefl Ruayı çektiğinde Batı uymaz ve eli ortaya çıkar. 2-4-6-1 dağılım. Körü 4 parça olduğu anlaşıldığına göre Köre yerden empas yapılabilir demektir!
Aşağıdaki el, eşim ile birlikte Rober briç oynadığımız masadan; (Eşim sıklıkla beni, oyun masasında üstünlük tavrı sergileyerek üzerinde manevi baskı kurmak ile suçlar!)
____________Kuzey: (Bayan Forquet)
____________♠ RD75
____________♥ 985
____________♦ AT8
____________♣ 432

____________Güney: (Pietro Forquet)
____________♠ A32
____________♥ AT6
____________♦ RV
____________♣ ARD86

Batı 3 Kör açtıktan sonra, 6NT oynuyordum. Batı Kör Rua açıldı. Doğu Karo defos etti. As ile alıp, beş tur Trefl çektim. Batı 2 Kör, Doğu 3 Karo ve yerden 2 Kör defos edildi. Skuiz yapabilmek için el sayısını düzeltme adına, ilk tur Körü boşlayabilirdim. Ancak Pik ve Karo renklerini skuiz için kullanmak gerekecekti ki, bunlar da Pik ve Karo tehdit kağıtlarının olduğu Kuzeyin arkasında oturan Doğunun elinde olduğu belli idi. Bu yüzden skuizi dikkate almadım. Daha sonra Pik as ve Rua ile devam ettim. Herkes uydu.
Şimdi sıra, başkalarına hep tavsiye ettiğim öneriyi kendimin yapmasına gelmişti. Elleri saymak! Batıda 7 Kör, 3 Trefl olduğu anlaşılmıştı. 2 de Pik görüldü. Kalan kağıt ya Pikti ya da tek parça Karo idi. Bu durumda Doğuda 7 Batıda 1 Karo olacaktı ki, tek parçanın da Dam olma ihtimali çok düşüktü. Bu hesaplamadan sonra yerden küçük Karo gelip Valeyi koydum. Eli Batı tek Damı ile kazanmıştı. Kalan tüm Körleri de tahsil edince 4 içeri girdik.
____________Kuzey: (Bayan Forquet)
____________♠ RD75
____________♥ 985
____________♦ AT8
____________♣ 432

Batı:                                             Doğu:
♠ 96                                             ♠ VT84
♥ RDV7432                                  ♥ –
♦ D                                               ♦ 9765432
♣ V97                                           ♣ T5

____________Güney: (Pietro Forquet)
____________♠ A32
____________♥ AT6
____________♦ RV
____________♣ ARD86

Eşime, “Kusuru bakma, Karonun 7-1 dağılımından tek parça Dam olması çok düşük ihtimal diye hesaplamıştım.” dedim.
Eşim, “Dört içeri girdin!”
“Evet şansızdım”. Benim hatamı fark etmemesini umut ediyordum.
“4 parça Pik ile Doğuyu yatırmaya oynasa idin daha doğru oyun olmaz mıydı?”.
“Evet. Ama Karo elimde bloke olacaktı!”.
“Bloke mi!! O aptal empası yapacağına önce Karo Ruayı çekseydin. Dördüncü Pike de elindeki Karo Valeyi kaçardın. Son Piki alan Doğu yere doğru Karo oynamak zorunda kalırdı”.
Eşim haklı idi. Ben de orijinal tavsiyeme “Rakiplerin ellerini sayın” ekleme yapmak zorunda kaldım! “Ama saydıktan sonra da akıllıca oynayın”.